Výstava Světélkování aneb Luminiscence čili Studené světlo

autoři: Ivan Pelant a Jan Valenta (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze)
V současné době můžete v muzeu shlédnout také putovní obrazovou výstavu

Světélkování aneb Luminiscence čili Studené světlo

autoři výstavy: Ivan Pelant a Jan Valenta
Zapůjčila nám ji Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Téma výstavy - světélkování - zapadá do rámce Mezinárodního roku světla 2015. Výstava seznamuje přístupnou formou s jevem luminiscence, tedy světélkováním kondenzovaných látek po vybuzení do excitovaného stavu. Jsou zde představeny všechny důležité druhy luminiscence, které dělíme podle způsobu vybuzení na foto-, elektro-, katodo-, radio-, rentgeno-, termo-, chemi-, bio-luminiscenci (a další). Za použití bohatého obrazového materiálu jsou především ilustrovány široké možnosti využití luminiscence ve vědě, lékařství i každodenním životě. Bez nadsázky lze říci, že luminiscence je všude kolem nás. Nyní zejména díky světelným zdrojům, jež jsou založeny na svítivých diodách (LED). Současná revoluce v osvětlovací technice byla umožněna vývojem vysoce účinných modrých (a potažmo bílých) LED, což bylo oceněno udělením Nobelovy ceny za fyziku v loňském roce trojici japonských badatelů.

• Otevírací doba:
    Út - Pá 13:00 – 17:00 (dopoledne pouze pro objednané školní skupiny)